Svalová soustava

21. května 2008 v 19:14 |  BIOLOGIE
Svalovina, svalstvo, souhrn svalů v těle živočichů. Láčkovci mají svalové buňky roztroušené pod pokožkou (difúzní svalová soustava), kroužkovci a další bezobratlí mají vyvinut kožně svalový vak který umožňuje pohyb. Členovci a obratlovci mají nejdokonalejší svalovou soustavu, tvořenou svaly hladkými a svaly příčně pruhovanými. Oporou svaloviny je u kroužkovců coelomová tekutina (tzv. hydrostatický skelet), u členovců zevní kostra, u obratlovců vnitřní kostra.
Svalstvo člověka představuje soubor svalů (orgánů tvořených svalovinou), které jsou zodpovědné za aktivní pohyb organismu nebo jeho částí. Tvoří 30 - 50 % hmotnosti lidského těla.
Kosterní příčně pruhovaná svalovina umožňuje vůlí ovladatelný pohyb, v lidském těle se ale nachází i velké množství vůlí neovladatelných svalů, tvořených hladkou svalovinou. Hladké svaly mimo jiné udržují nutné napětí stěn cév krevního i mízního oběhu a umožňují posun potravy trávicí soustavou.
Zvláštní typ svalového orgánu představuje srdce.
Svaly dělíme podle jejich převažujících funkcí do dvou základních skupin:
 1. Posturální svalstvo, jehož hlavním posláním je udržovat vzpřímený postoj těla
  • je fyziologicky starší (z hlediska vývoje člověka jako druhu)
  • do aktivity se uvádí pomaleji než svaly fázické
  • nástup únavy je u něho pozdější než u svalů fázických
  • svojí funkcí v příhodném okamžiku nahrazuje (substituuje) činnost fázických svalů, které mají funkci příbuznou, vytěsňuje ho ze svalové skupiny
  • jeví tendenci k zesílení, zvětšení a ke zkrácení
 2. Fázické svalstvo
  • je fylogeneticky mladší
  • rychleji se aktivuje pro vlastní pohybovou činnost
  • dříve se u něho projeví nástup únavy
  • nechává se v příhodném okamžiku (většinou při únavě) zastupovat ve své funkci tím posturálním svalstvem, které má podobnou funkci, a vypadává ze svalové souhry
  • jeví tendenci k oslabování (atrofie) a k prodloužení
Sval (latinsky musculus) je orgán, jehož funkcí je umožnění aktivního pohybu organismu nebo jeho části. Svaly mají schopnost přeměnit chemickou energii živin v kinetickou energii (30%) a teplo.
Obecně
Sval je složen ze svalové tkáně, která má schopnost stažení (kontrakce), ke kterému dochází na nervový podnět, a různého množství vaziva.
Základní vlastností svalové tkáně je právě její schopnost se kontrahovat, což je umožněno speciálními vláknitými strukturami uloženými v cytoplasmě všech svalových buněk, myofibrilami. Myofibrily jsou složeny z uspořádaných molekul aktinu a myosinu. Za určitých podmínek dochází k zasouvání tenkých aktinových vláken mezi tlustá vlákna myosinová, myofibrila se zkrátí a dojde ke kontrakci. Stah svalu je podkladem pro veškerý svalový pohyb.
Svalový stah je důsledkem řetězce chemických reakcí, k jejihž proběhnutí je potřeba splnění několika podmínek, v první řadě podráždění svalu a dostatečná zásoba energie ve svalu.
Existují dva základní typy svalové tkáně:
* Příčně pruhovaná svalovina
* Hladká svalovina
Je tvořen dlouhými vlákny (až 40 cm), tvořené v podstatě jednou, ale mnohojadernou buňkou, rhabdomyocytem.
Kosterní sval jako orgán je kromě svalové tkáně tvořen mnoha specializovanými vazivovými útvary, které usnadňují a umožňují jeho funkci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama