Kůže

21. května 2008 v 18:46 |  PŘÍRODOPIS
Pokožka je jedním z nejdůležitějších tělesných orgánů. Protože je od přírody sušší než pokožka obličeje, je méně chráněna před nepříznivými vlivy jako např. neustálý kontakt s oblečením, chlorovaná voda, čistící prostředky. Není-li pokožka správně ošetřována, ztrácí pružnost, vysušuje se a často je drsná a olupuje se. Aby mohla dýchat a byla připravena na působení tělové kosmetiky, potřebuje stejně jako pleť obličeje pravidelnou denní očistu. Pro zdravou hygienu těla platí důležité pravidlo, a sice používat co nejméně čistících prostředků a omezit jejich kontakt s kůží. Při každodenním sprchování či koupeli úplně stačí, použijete-li mýdlo jen tam, kde se kůže nejvíce potí (podpaží, intimní místa, nohy). Zbývající části omyjete jen teplou vodou.
Nejnápadnějším projevem stárnutí jsou vrásky. Kůže (epidermis) si uchovává schopnost kontroly odpařování vody, ale podpůrné tkáně pod ní atrofují a ztenčují se. Kolagenní vlákna pozbývají svůj lesk a elastická vlákna se ztlušťují, kroutí a štěpí, takže kůže ztrácí své přirozené napětí a pružnost. Během života se v ní hromadí degenerující materiál. Ztrátou elasticity se pak kůže vyvěšuje a po vypnutí se nedokáže vrátit zpátky do původního stavu. Je-li vystavena slunci, drobné žilky se rozšiřují, jejich stěna řídne a některé drobné krevní cévy dokonce zcela vymizejí. Nedostatkem krevního zásobení dostává kůže matný nažloutlý nádech.

Proč se vrásky tvoří

Tvorba vrásek je normální součástí biologického procesu stárnutí, které může být modifikováno dědičnými i hormonálními faktory, jakož i vnějšími vlivy prostředí. Nejběžnější příčinou vzniku vrásek je expozice kůže slunci. Až 90% kosmetických problémů provázejících stárnutí je způsobeno škodlivým UV zářením (a i přesto stále toužíme po tolik přitažlivém zlatavém opálení!!). Určité vlnové délky světla narušují normální buněčné dělení. Buňky nemohou regenerovat a zhoršují se imunitní obranné mechanismy. Kůže dlouhodobě vystavovaná slunci zvolna zesiluje, žloutne, šupinatí, tvoří se hluboké vrásky a hrozí riziko vzniku rakoviny kůže. Na předčasnou tvorbu vrásek má vliv i kouření. U silných kuřáků je 5-krát větší pravděpodobnost vzniku lícních vrásek než u nekuřáků.

Kyselina retinová

Při testování účinnosti kyseliny retinové bylo zjištěno, že významně ovlivňuje stárnutí kůže. Kyselina retinová aktivuje epitelové a vazivové buňky kůže k vyšší tvorbě základní hmoty do mezibuněčného prostoru. Základní mezibuněčná hmota obsahuje složité molekuly, které jsou schopny vázat až tisíckrát větší množství vody než je jejich vlastní váha. Tím podporují vyhlazení kůže. Vlivem kyseliny retinové vazivové buňky tvoří více kolagenu a povrchové cévy se rozšiřují a množí. Tím se zlepšuje okysličování kůže a její tloušťka se může zvýšit až o 80%. Existují i obavy, že by kyselina retinová mohla vyvolávat rakovinu, ale proti těm svědčí skutečnost, že se jí v klinické praxi užívá k léčbě prekanceróz i některých nádorů kůže. Přesto se lidem léčeným kyselinou retinovou doporučuje používat krémy s ochranným faktorem a vyhýbat se slunění. Používá se také k léčbě akné, kde jejím působením jsou uhry vyzdviženy na povrch a více se otevírají.
Povrchový kryt - kůže - odděluje vnitřní prostředí organismu od zevního, ale zároveň ho s ním spojuje. Zdravá kůže tvoří bariéru proti vnějším chemickým i fyzikálním vlivům, které nepřesahují přípustnou míru. Prostřednictvím kožních nervových zakončení se uskutečňují mnohé reflexní děje, jejichž výsledkem je humorální sekrece: mimo to vyvolávají i imunobiologické a psychické odezvy. Proces otužování při vzdušné koupeli, studené sprše, koupelích a podobně se uskutečňuje působením na chladové kožní receptory.(10).
V terapii fyzikálního poškození kožního krytu, ale i zánětlivých, metabolických a alergických chorob kůže jsou na popředním místě rostlinné léky. Rostlinná dermatika působí většinou lokálně, ale některá ovlivňují organismus i substancemi vstřebatelnými přes kůži. Při chronických kožních chorobách působí fyziologicky na reparační procesy. Používané rostlinné drogy většinou neohrožují organismus ani toxickým ani alergickým vedlejším působením.(10).
Onemocnění:
Laesio traumatica - poranění, trauma
Pyodermia - hnisavé kožní onemocnění
Acne vulgaris - trudovina, akné
Ulcus cruris - bércový vřed
Eczema - ekzém
Epidermophytia - epidermofýcie
Hyperhydrosis - nadměrné pocení
Hyperhydróza, noční pocení
Antidiaphoretica - čaje proti pocení
Urticaria - kopřivka, urtikária
Oedema Quincke - Quinckeho edém
Píštěle, vředy, špatně se hojící rány, jizvy
Psoriasis - lupenka, psoriáza
Vitiligo - vitiligo
Alopetia - plešivost, alopecie
Lupus vulgaris - kožní TBC
Verrucae - bradavice
Lupiny
Combustiones - popáleniny
Puchýře na nohou
Furunculus - nežit
Perniones - omrzliny
Erysipel - růže
Scrophulosis - krtice, skrofulóza
Scabies - svrab
Intertrigo - opruzení
Pihy
Pruritus - svědění
Rhagady - trhlinky
Contusiones - zhmožděniny, oděrky
Zvýšená lomivost nehtů
Mycosis - mykóza
Herpes simplex - opar
Decubitus - proleženina
Lidová léčba kožních chorob
Ostatní kožní choroby
Dermatitis - zánět pokožky
Clavus - kuří oko
Panaritium - hnisavé procesy rukou
Paronychium - hnisavé procesy nehtů
POPÁLENINY KŮŽE
Sami si poradíme s popáleninami nižšího stupně a rozsahu. Ihned po úrazu je nutné dlouhodobé chlazení, pod tekoucí studenou vodou, 20 minut a více, tím může dojít i ke snížení stupně popálení (3 - 4 hodiny; tedy déle, než trvá pocit pálení). Následuje omytí vhodným antiseptickým roztokem a sterilní krytí, na popálené místo se většinou nedoporučuje aplikovat žádné lokální léky.
Léčivé prostředky použijeme tam, kde nedošlo k porušení kožního krytu. Lze mazat Panthenol mast, homeopatickou mast CICADERMA (obsahuje mj. výtažky z měsíčku, řebříčku, třezalky
OTUŽOVÁNÍ
Proto je pro obranu našeho imunitního systému k plavání vhodné přidat i otužování. V bazéně je k tomu vynikající příležitost. V chladných a sychravých dnech, kdy slunce jen občas vykoukne zpoza mraků a teploty se pohybují lehce nad nulou, je třeba se o své zdraví dobře starat. Plaváním dáme našemu tělu potřebnou dávku aerobní zátěže, která je důležitá pro fyzickou i psychickou kondici. Když už ale v bazéně jsme, můžeme si dopřát ještě i něco navíc. Ve většině bazénů jsou sauny nebo parní komory, kde si můžeme odpočinout. Saunování je založeno na střídání pobytu v horkém suchém vzduchu (až 100 °C), s prudkým zchlazováním ve studené lázni. Výsledkem je příjemná únava a celkové uvolnění.
Otužování má vedle zvyšování odolnosti proti nákazám i další výhody: stimuluje látkovou výměnu, aktivizuje organismus, zlepšuje chuť k jídlu a navozuje pohodu tělesnou i duševní. Ovšem, aby otužování mělo kladný efekt, je důležitá pravidelnost a postupnost, tedy pozvolné zvyšování otužovacích procedur. Na prudké změny tedy pozor. Netrénovaný organismus může dostat šok. Otužování a saunování má smysl jen při vytrvalém tréninku. Do sauny by například neměli chodit lidé s vysokým tlakem, se srdečními a kožními chorobami. Kdo se chce otužovat, měl by nejprve své rozhodnutí konzultovat lékařem.

Tipy pro otužování

Kromě otužování je vodě je vhodné ještě zařadit i "přirozené" otužování. Tedy:
POPÁLENINY
Popáleniny a opařeniny
Opařeniny vodou a horkými nápoji jsou nejčastější v útlém věku. Grily, sporáky, vany, topná tělesa a různé jiné tepelné zdroje se stávají příčinou tepelných úrazů u dětí starších.
První důležité opatření přímo na místě je vydatné a ustavičné chlazení popálených ploch. Působí nejen proti bolesti, ale omezuje i hloubku poranění. Tekoucí studená voda má být aplikována po dobu 15 až 20 minut. U rozsáhlých popálenin je nutno dbát na včasný přívod tekutin (infúze do žíly) a dostatečné tišení bolesti - tedy co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc.
Postižené plochy mají být před transportem kryty sterilními obvazy nebo přežehlenými prostěradly. Masti nesmějí být aplikovány! Všechna poranění takového rázu musejí být léčena lékařem a u některých pacientů je nutný pobyt v nemocnici. Opět je nutno překontrolovat, zda je dítě očkováno proti tetanu.
U popálenin a opařenin menšího stupně (1. stupeň = zarudnutí kůže) je možné doléčení přípravkem SOLCOSERYL gel nebo mast. Nejprve poranění a okolí rány vydezinfikujte. Pokud lékař neurčí jinak, pak Solcoseryl gel 2 až 3krát denně naneste v tenké vrstvě. Doba léčení trvá do opětovného vytvoření nové kožní tkáně.
Solcoseryl mast - 1 až 2krát denně naneste v tenké vrstvě. Doba léčení je opět až do vytvoření nové elastické tkáně.
  • udržování teploty v obytných místnostech kolem 20 °C, ne však nad 22 °C
  • každodenní pobyt na čerstvém vzduchu a to při každém počasí
  • přiměřené oblékání v místnostech i venku podle aktuálních podmínek tak, aby chránilo před chladem, nikoli však nadměrně
  • spánek při otevřeném okně, který vedle otuživého působení odporuje i hloubku spánku a vydatnost spánkového odpočinku
  • ranní rozcvičky v minimálním oblečení při otevřeném okně
Věřte, že otužování má smysl a budete z toho mít užitek. Překonejte strach a odpor ke studené vodě a zkuste to. Získáte novou zkušenost, která vám pomůže udržet se ve zdraví a pohodě a která se vám časem zalíbí. Zalíbí tak, že už si sprchování bez studené vody na závěr nebudete umět představit a budete si užívat osvěžující pocit znovuzrození.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama