Pro - Lucku

24. února 2008 v 12:29 |  EKOLOGIE A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
→Klik

→Klik

Ekologické problémy kolem mě
(Životní prostředí v ČR)
Zamysleme se nad tím, co pro nás vlastně ekologie znamená. Jakou roli hraje tato nauka v životě každého z nás? Odpověď většiny lidí na tuto otázku by mohla znít: "Ekologie existuje, vím o ní". Ujasněme si vše definicí této vědy: Takže ekologie z hlediska biologie: nauka o vzájemných vztazích organismů a o vztazích organismů k prostředí. Filosofie definuje ekologii jako studium vztahů mezi živoucím organismem a prostředím v němž se vyskytuje.
Nikdy nebyly ekologické problémy tak diskutovaným tématem jako v současné době. Tyto problémy se týkají každého z nás. Ať už je to otázka odpadů, ztenčování ozónové vrstvy, znečišťování vodních zdrojů, prostředí, půdy…

Stále více diskutovaná otázka je však skleníkového efektu.
Vždyť jen vypouštěním nebezpečných emisí z tepelných elektráren se zvyšuje průměrná roční teplota za jeden rok o 1 až 1,5 ˚C. Když důsledkem skleníkového efektu roztají všechny ledovce včetně obrovské Antarktidy o zanedbatelném objemu 25 milionů kilometrů krychlových, zvedne se hladina moří a oceánů o nepředstavitelných 72 m. Takže mnoho turistických center, přístavů, ale především obydlených oblastí, by se ocitlo pod vodou. To už je tedy podle mně nad čím přemýšlet.

A to je jen skleníkový efekt. Můžeme jmenovat i změny klimatu, zemětřesení, sopečné katastrofy, tsunami, ale i o katastrofách podmíněných procesy v atmosféře. Ono to vypadá, že například zemětřesení je čistě přírodní činností, ale podle mého názoru se na tom neméně podílí - samozřejmě nevědomky - i člověk.
Měli bychom více chránit životní prostředí , aby i další generace mohli říci:
Měli jsme to ale moudré předky, že chránili přírodu, omezili vypouštění nebezpečných emisí do ovzduší a třídily odpad a umožnili tím nám, i dalším generacím žít v kontaktu se živou přírodou.
Změny v životním prostředí se svými důsledky promítají do celé společnosti, především v sociální oblasti, vznikají zde značné ekonomické škody (především ztráty způsobené zvýšenou nemocností a úmrtností, náklady na kompenzační a nápravná opatření, či snížením objemu a kvality zemědělské, lesní a průmyslové produkce), dochází k destrukci hmotného i kulturního dědictví.
Důsledky negativních faktorů se projevují především v klimatických i mikroklimatických změnách a v kontaminaci potravních řetězců, na jejichž konci zpravidla stojí člověk. Nejzávažnější je vliv životního prostředí na zdraví obyvatelstva. Přestože se od roku 1990 mírně zvýšila průměrná délka lidského života v České republice, lze nadále sledovat růst alergií a nádorových onemocnění. Zanedbatelné není ani narušení psychického zdraví značné části populace. Území, na kterých zdravotní problémy úzce souvisí se stavem životního prostředí, zahrnují většinu velkých měst. Mezi nejpostiženější oblasti patří severní Čechy a severovýchodní Morava, Hradecko-pardubická oblast, Praha, Brno, Plzeň a Mělnicko. Podle údajů z roku 1991 žije v České republice přibližně 2,5 miliónů obyvatel v extrémně a 3,3 milióny obyvatel v silně narušeném životním prostředí (celkem tedy cca 50 % veškeré populace). Zvlášť nepříznivý trend úmrtnosti vykazuje teplický region, Neratovice a Kralupy. V severních Čechách je obecně o 12 % vyšší dětská úmrtnost než na ostatním území. Úmrtností na nádorová onemocnění se Česká republika řadí k předním zemím v Evropě.
Životní prostředí v České republice má za sebou bohužel období,v němž se na jeho čistotu příliš nedbalo a proto je na tom dnes tak,jak je všichni vidíme,totiž špatně. Doba,která se prezentovala snahou o co největší výnosy z dolů a hutí těžkého průmyslu,se projevuje svými důsledky dodnes a tak snaha o zlepšení životního prostředí je provázena často spíše odstraňováním škod minulých, než prevencí škod,které mohou nastat v budoucnosti.V příštím století nám hrozí tzv.Kolaps v důsledku nezměněných trendů a tomu by jsme se měli snažit zabránit dodržováním pravidel,které se dnes postupně začínají zavádět ve vyspělých zemích západní Evropy a Spojených státech.
Jedním z největších problémů životního prostředí České republiky představuje činnost energetické soustavy elektrárenského podniku ČEZ.
Zhoršení ovzduší způsobené tímto podnikem je znatelné především v oblasti severní Moravy a severních Čech,kde jsou v činnosti tepelné elektrárny.Společnost snížila emise určitých plynů dokonce na 1/3 množství z roku 1989,ale ani to se nejeví být dostatečným vzhledem k rostoucí spotřebě a tím i výrobě elektrické energie.
Poslední dobou se začíná enormně zhoršovat kvalita ovzduší ve městech.Toto je způsobeno velkým nárůstem počtu nákladních a osobních automobilů.Tento nárůst je způsoben jednak stránkou objektivní potřeby,tj. potřeby rozvozu materiálu a zboží pro podnikatelské subjekty a jednak stránkou subjektivní,totiž určitou změnou životního stylu většiny obyvatel naší země.Ti pod vlivem evropské kultury začínají používat osobní automobily i tam,kde dříve cestovali městskou hromadnou dopravou,čímž velkou měrou přispívají k výše zmíněnému znečištění.Není to však jen vlivem televizních pořadů,ale také tím,že např. České dráhy omezily a zrušily velké množství spojů a ČSAD jsou na tom velmi podobně a navíc jsou většinou velmi nespolehlivé.I tyto dva faktory by se daly přejít,kdyby zde nebyla ona známá velmi špatná kultura cestování.Z nedávného průzkumu veřejného mínění totiž vyplynulo,že pro většinu lidí je lepší sedět v zácpě v pohodlí svého (někdy i klimatizovaného) vozu,než stát v autobuse na "jedné noze a to ještě ne na vlastní".
Proto každý kdo má vlastní automobil a dostatek finančních prostředků, cestuje raději autem.
Snad v žádném směru nemůžeme situaci našeho životního prostředí označit za dobrou: je buď špatná nebo velmi špatná a v některých regionech je katastrofální.
Naše krajina je devastována, mizí lesy a hynou živočichové. Přímé i nepřímé ekologické škody se odhadují na miliardy korun. Jsme nemocní více než jinde na světě a střední délka života je u nás kratší než ve vyspělých státech, kterým jsme se kdysi rovnali nebo jsme je i předčili.
Proto musíme znovu začínat od začátku a ostatní dohánět. Je důležité, aby lidé začali u sebe, a aby opravdu začali už dnes, je třeba jim to ukázat…
Když stát a vláda nebude nic dělat pro zlepšení a nápravu, jak potom vysvětlíme lidem, jak šetřit životní prostředí?
A navíc v téhle uspěchané společnosti je těžké se zastavit a přemýšlet, jestli výrobek, který si zrovna kupujeme, někomu ubližuje. Když je to ještě k tomu životní prostředí, které většina lidí vnímá jako samozřejmost, o ubližování vůbec nikdo neuvažuje.
Proto si myslím, že by se každý měl zamyslet nejen nad tím co dělá on sám, ale i nad tím co dělá jeho blízké okolí a pokusit se jakkoli zasáhnout proti znečišťování životního prostředí jak v České republice, tak i na celé Zemi…

Zdroj:
Seminarky.cz(Největší databáze studijních materiálů na českém internetu)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Lucka Lucka | E-mail | Web | 24. února 2008 v 12:32 | Reagovat

jj ale ja potrebuju o bulharsku, jinak dík

2 ucim-se ucim-se | Web | 24. února 2008 v 12:35 | Reagovat

Tak to ti asi nepomůžu.. Promiň

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama