Vláda Přemysla Otakara II., doba braniborská

29. ledna 2008 v 16:22 |  DĚJEPIS
Nástupem Přemysla Otakara II. na český královský trůn v r. 1253 nastává vrchol rozmachu starého českého státu před husitstvím. Přemysl Otakar II. byl osobou zcela jedinečnou, vstoupil do českých zemí jako král železný a zlatý.
Za jeho vlády měli Češi naposled přístup k moři - k Jaderskému. Formování českých zemí ve vztahu Svaté říše římské a postavení v tomto nadnárodním soustátí. Stává se jedním ze sedmi volitelů římského císaře vedle vévody saského, markraběte braniborského, falckraběte rýnského a vedle tří vysokých činitelů duchovních - arcibiskupa kolínského, trevírského a mohučského; to postavení bylo zvláštní.
Přemysl Otakar II. se brzy začal prosazovat jako činitel zahraniční - v r. 1255 táhl do Litvy, aby založil biskupství, které by bylo podřízeno biskupství olomouckému. Ve východních Prusích založil Královec = Königsberg. V r. 1260 se střetne s Belou IV. uherským u Kresenbrunu - bitvu vyhraje -na základě toho jsou českým zemím země Rakouské a Uhersku zbývá pouze Štýrsko. V r. 1266 připojuje k Čechám Chebsko. V r. 1269 umírá vévoda Oldřich Sponhajmský - P.O.II. rozšíří území o jeho državy - Korutansko, Kraňsko a kus severní Itálie - vytvoří přístupovou cestu k moři - k Jadranu = Adriatiku.
Politika uvnitř českých zemí byla komplikovanější - na jednu stranu Přemysl Otakar II. zažil hospodářský rozkvět Čech, otvíraly se nové doly a české země na základě těžby nerost. surovin bohatly ale na stranu druhou česká šlechta vytvářela opozici a jednota české šlechty a krále měla problémy a stala se jednou z příčin jeho pádu. Hlavní příčina spočívala v tlaku zahr. politiky - tlak Habsburků, který od 70. let 13. stol. se začal v Evropě mocensky posilovat a rozvíjet.
Rudolf Habsburský r. 1273 přichází na politickou scénu - zpočátku neznámý evropský šlechtic mající jen malé državy v rodném Švábsku, ale potom začne mocenský růst. Je zvolen římským králem - jako hlavní odpůrce vnímá Přemysla Otakara II. . boj s ním začíná tak, že neustále vyzívá Čechy a českého krále, aby se vzdal nečeských držav. V r. 1276 dochází ke konfliktům mezi Přemyslem Otakarem II. a šlechtou. Rudolf Habsburský přitáhne k Vídni a Přemyslu Otakaru II. nezbývá, než aby od správy nečeských území odstoupil a nechal si pouze území česká, což ve svých důsledcích znamená Přemyslovo oslabení. Navíc mezi oběma panovníky musí dojít k rozhodujícímu střetu 26.8.1278 na Moravském poli. V rozhodující bitvě P.O.II. prohraje, umírá. Rudolf Habsburský se stává vítězem a majetníkem všech velkých středoevropských ambic Přemysla Otakara II.
Pro české země nastává více než pětileté problematické údobí = doba braniborská - rozhoduj. panovníkem je bratranec Václava I. Ota Braniborský. Braniboři si vedli lupičsky, zemi ničili, devastovali, kradli, i vypalovali české země - velmi to působilo na obyvatele, vyvolala všeobecný odpor - v čele stáli hlavně vysocí představitelé duchovní - biskup Tobiáš z Bechyně - také významně pracovali na tom, aby se české země rychle zbavily Braniborů a byla obnovena vlastní česká vláda. V r. 1283 nastupuje mladý Václav II. - znovu nastupuje přemyslovská vláda a přichází i nová epocha rozvoje starého českého království.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Barushka13 Barushka13 | Web | 29. ledna 2008 v 16:23 | Reagovat

http://terkazviratka.blog.cz/0801/soutez-o-prave-ceny-krecek-4-kolo-duel-hlasovani

achojky..pls podpor me a meho krecka prave na tomhle blog ↑ (jsme tam jako barushky13 bublinka) kdyz napises na mem blogu ze jsi hlasla tak ti udelam diplomek.... predem moc moc moc moc moc moc moc moc moc moc moc moc moc oc moc moc moc moc dekuji

p.s.klasny blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama