Referát - 8. třída - Vznik Belgie, neklid ve východní a jihovýchodní Evropě

26. ledna 2008 v 15:23 |  DĚJEPIS

Referát - 8. třída - Vznik Belgie, neklid ve východní a jihovýchodní Evropě

Červencová revoluce (ve Francii) a vznik Belgie

Červencová revoluce probíhala mezi 27. - 30. 7. 1830, Karel X. se vzdal trůnu a na jeho místo byl povolán Ludvík Filip. Konstituční monarchie krále Ludvíka Filipa byla ve Francii až do roku 1848. Koncem srpna 1830 vypuklo v Bruselu lidové povstání. Karel X. nařídil rozpuštění parlamentu a změnu volebního řádu;systému, tím pobouřil dělníky, studenty a stoupence republiky.
Za vlády Ludvíka Filipa měla veškerá politická práva pouze bohatá buržoazie;šlechta. Zástupci socialistického učení byli hrabě Saint Simon a Louis Blanc.
Území Belgie bylo od Vídeňského kongresu součástí Nizozemska. Roku 1831 vzniklo Belgické království. V roce 1830 se neúspěšně pokusil francouzský král Karel X. o státní převrat. Vznikající socialistické učení zkoumalo vztah mezi prací a kapitálem, navrhovalo odstranění soukromého majetku a výrobních prostředků a jejich převedení do vlastnictví státu. Za belgického krále byl zvolen Leopold I. z německého rodu.

Neklid ve východní a jihovýchodní Evropě

Mezi významné ruské literární představitele první poloviny 19. století patřili A. S. Puškin a N. V. Gogol. V listopadu 1830 došlo ve Varšavě k povstání, které bylo však ruskými vojsky potlačeno.
-
V Rusku vládl i nadále na počátku 19. století carský absolutismus. Ruský car Alexandr I. zemřel roku 1825, v prosinci téhož roku se děkabristé v Petrohradě neúspěšně pokusili o státní převrat.
Děkabristé byli petrohradští důstojníci, kteří nesouhlasili s carským absolutismem. Na počátku 19. století ovládali Turci celý Balkánský poloostrov, kde docházelo k častým povstání Srbů a Řeků.
V roce 1830 vzniklo Řecké království. Území Polska připadlo po Vídeňském kongresu Rusku. Baron G. G. Byron byl významný anglický spisovatel, který pomáhal Řekům v jejich boji proti osmanské nadvládě, díky němu našli Řekové vojenskou podporu u západní Evropy. Rusko bylo ochráncem pravoslavného řeckého a slovanského obyvatelstva na Balkánském poloostrově před Turky.

Síly revoluce

Po smrti cara Alexandra I. roku 1825 nastupuje na trůn Mikuláš I. a je nucen čelit povstání děkabristů. Povstání děkabristů požadovalo zrušení samoděržaví a vydání ústavy. Hnutí na podporu Řeků nakonec zasáhlo i rakouského a ruského panovníka, a tak roku 1830 získávají Řekové nezávislost.
Španělské kolonie v Latinské Americe po krvavých bojích v dvacátých letech 19. století dosáhly nezávislosti. Návrat Bourbonů na francouzský trůn s sebou přinesl snahy o znovunastolení absolutistické monarchie.
Vytvořené Belgické království se stává neutrálním státem. Povstání děkabristů bylo krutě potlačeno pro svou potenciální nebezpečnost. Řecké povstání začalo roku 1821 bojem proti osmanské;turecké nadvládě.
Do Řecka však proudily davy dobrovolníků, ochotných podpořit jejich boj za svobodu - mezi jinými lord George Gordon Byron, vrcholný umělecký představitel romantismu.
Francouzský král Karel X. rozpustil sněmovnu, zavedl cenzuru a omezil volební právo a zapřičinil tím tzv. červencovou revoluci (1830), která jej sice sesadila z trůnu, ale monarchie byla podržena.
Novým králem se po Karlu X. stal Ludvík Filip Orleánský. S velkým ohlasem se setkala červencová revoluce v Belgii, tato země záhy vyhlásila samostatnost. Mocnosti Svaté Aliance jsou samy nuceny čelit vlastním povstáním - například polské povstání.
Autorizace : ZŠ Třebívlice - pokud stahujete referát na své stránky uveďte www.zstrebivlice.blog.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 anonym anonym | 8. listopadu 2010 v 15:00 | Reagovat

;-) ahoj

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama