Referát - 7. třída - Hora Říp a Románský styl - Rotunda sv. Jiří

26. ledna 2008 v 15:31 |  DĚJEPIS
Jak to bylo s praotcem Čechem a s Řípem
Praotec Čech
Nazítří pak ráno Čech, pojav Lecha, bratra svého, a jiné k tomu čtyři, vstúpili sú na ten vrch a odtuď spatřili lesy a řeky, hory i roviny a navrátivše se ke svým zase, řekl jest Čech :
" Tuto máme jeden velký zřip, po slovanském jazyku vrch, a okolo něho hojné roviny a úrodnú zemi, ale všecku lesy porostlů. "
Rotunda sv. Jiří - 1. 4. 2006 -
Druhého pak dne šli sú okolo a nalezli řeky z obú stran té hory hojné a velmi rybné, i navrátili sú se k svým opět a vypravovali jím všeckem způsob té krajiny.
Nazajtří pak, když slunce z hor vycházeti počalo, Čech povolal bratra a starších, rozkázal svolati všecku rodinu i jich služebníky, a posadiv se na jednom pařezu, i učinil řeč tuto :
" Nuže, milý bratři, milí přátelé a tovaryši, jenž jste účastníci mého putování a této práce ! - Toť jest ta, toť jest ta země, o kteréž častokrát sem vám pravil a do ní vás uvést slíbil, země vám zaslíbená, zvěři a ptákuov plná, medem a strdím oplývající, jakož pak sami vidíte, k obývání velmi příhodná, vody ze všech stran hojné a nad obyčej rybné. Tuť vám se nebude nic nedostávati, nepřátelé nebudou moci vám škoditi… "
Rotunda svatého Jiří a svatého Vojtěcha na Řípu
Říp - ( 455,5 metrů nad mořem ) je nejpamátnější českou horou a trvalým symbolem našich národních dějin. Vztahuje se k ní základní pověst českých dějin o příchodu praotce Čecha do země " oplývající mlékem a strdím … "
- Hora Říp - 1.4.2006 -
Na vrcholu kopce stojí o samotě románská rotunda, obnovená v roce 1126 na věčnou paměť vítězné bitvy knížete Soběslava I. Proti římskému císařovi Lotharovi v bitvě u pohraničního Chlumce.
Kaple je zasvěcena nejen patronu Přemyslovců svatého Jiří, ale i patronu země české svatému Vojtěchovi.
- Hora Říp- 1.4.2006 -
Významnou roli sehrál Říp v období českého národního obrození. V průběhu velkého táboru lidu roku 1868 byl na Řípu vyzvednut a slavnostně dopraven do Prahy jeden ze základních kamenů Národního divadla.
Tradiční jarní pouť k uctění svátku svatého Jiří se koná již od 16. století. Rotunda s polokruhovou apsidou a válcovou západní věží dovršuje a uzavírá vývoj podobných staveb v Čechách.
Ve věži jsou dvě původní sdružená románská okna se středovými sloupky. Portál a půlkruhová sklenutá okna pocházejí z rekonstrukce objektu v letech 1869 - 1881. Uvnitř rotundy byla v roce 1870 umístěna sochy svatého Jiří s drakem od českého sochaře Bernarda Otto Seelingy.
--
Nově se na výzdobě interiéru kaple významnou měrou podílel také český sochař Stanislav Hanzlík.
Vztah k Řípu vyjádřil i nositel Nobelovy ceny, český básník Jaroslav Seifert básní Hora Říp, kterou znají z literatury už i žáci šesté třídy. Taktéž kresba Mikoláše Alše je velmi známá.
Hora Říp je Národní kulturní památkou.
Autorizace : ZŠ Třebívlice - pokud stahujete referát na své stránky uveďte www.zstrebivlice.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama